شهرهای تاریخی جهان بعضاً به واسطه زمینه های تاریخی فرهنگی مشترکی که دارند، سعی در حفظ و حراست از آنها داشته و در این راستا نسبت به ایجاد یک رابطه غیر متمرکز از طریق انعقاد قراردادی موسوم به خواهرخواندگی اقدام نموده و سعی می کنند با اعزام گروههای کارشناسی از تجربیات یکدیگر استفاده نمایند.
شهر اصفهان نیز به عنوان اولین قدم در این زمینه با شهر تاریخی شیان از جمهوری خلق چین رابطه خواهرخواندگی برقرار و پس از آن یادداشت تفاهم دیگری با شهر کوالالامپور در کشور مالزی منعقد کرد.
براساس قرارداد خواهر خواندگی این شهرها در زمینه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، عمرانی و ... با یکدیگر همکاری می کنند. شهر اصفهان نیز تاکنون پذیرای هیات های زیادی از شهرهای خواهرخوانده اش بوده است که حاصل این دیدارها تحولات به وجود آمده در این شهر تاریخی است.
هم اکنون اصفهان با ۷ شهر دیگر قرارداد خواهرخواندگی دارد که عبارتند از:
بارسلونا- اسپانیا،  فلورانس- ایتالیا،  سن پیترزبورگ - روسیه،  یاش - رومانی کوالالامپور - مالزی
فرایبورگ- آلمان، ایروان - ارمنستان، هاوانا – کوبا، کویت – کویت شیان- چین و لاهور پاکستان
بر اساس قرارداد خواهرخواندگی که در زمینه های مختلف فرهنگی - اجتماعی - عمرانی و ... منعقد میشود. شهرهای مذکور پذیرای هیئتهای زیادی بوده اند. حاصل این دیدارها، تحولات بوجود آمده در این شهر تاریخی است.

 

نام شهر

نام کشور

تاریخ عقد خواهرخواندگی

پرچم کشور

شیان

چین

۱۷ اردیبهشت ۱۳۶۸  
کوالالامپور مالزی ۲ تیر ۱۳۷۶  
فرایبورگ آلمان ۶ آبان ۱۳۷۹  
فلورانس ایتالیا ۲۲ شهریور ۱۳۷۷  
یاش رومانی ۲۰ اردیبهشت ۱۳۷۸  
بارسلون اسپانیا ۲۴ دی ۱۳۷۸  
ایروان ارمنستان ۸ اردیبهشت ۱۳۷۹  
کویت کوِیت ۳۰ خرداد ۱۳۷۹  
هاوانا کوبا ۱۸ اسفند ۱۳۷۹  
لاهور پاکستان ۱ مرداد ۱۳۸۳  
سن پِترزبورگ روسیه ۲۰ آبان  ۱۳۸۳  
داکار سنگال ۴ آذر ۱۳۸۸  
بعلبک  لبنان ۱۳ مهر ۱۳۸۹

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳٩٢ | ۱٢:٠٧ ‎ق.ظ | نویسنده : نسرین میرجزایی | نظرات ()

1- مسجد شیخ لطف الله:

در ضلع شرقی نقش جهان مسجدی قرار دارد که دارای یک شبستان زیرزمینی است که کف گنبدخانه را از سطح زمین بالاتر قرار داده است. معمار این مسجد استاد محمدرضا بن حسین بنا اصفهانی است.

2- مسجد جامع عباسی:

در جبهه جنوبی میدان (نقش جهان)یکی از زیباترین مساجد جهان اسلام قرار گرفته است. این مسجد به دستور شاه عباس اول و توسط استاد علی اکبر اصفهانی در قرن یازدهم ه.ق(17م) بنا گردید.

3- کاخ عالی قاپو:

کاخ عالی قاپودر ضلع غربی میدان بزرگ نقش جهان و به دستور شاه عباس اول صفوی بر شالوده بنائی به جای مانده از دوران پیشین، در شش طبقه و با ارتفاعی در حدود 36 متر و به منزله ورودی دولتخانه صفوی و مکان پذیرایی سفرای خارجی بنا گردید.

4- بازار قیصریه:

سر در بازار قیصریه در ضلع شمالی میدان واقع شده و به عنوان ورودی اصلی بازار شاهی و محور اتصال اصفهان دوره سلجوقی و شهر دوره صفوی می باشد. کاشی کاری های بخش فوقانی سر در ، نمادی از برج قوس، به شکل نیم تنه انسان و نیم تنه ببر، با دم اژدها است که نشان از طالع شهر اصفهان و زایش آن را دارد.کاخ عالی قاپومسجد جامع عباسی


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : شنبه ۳۱ فروردین ۱۳٩٢ | ۱۱:٤٠ ‎ب.ظ | نویسنده : نسرین میرجزایی | نظرات ()

هسته نخستین شهر اصفهان در سده ششم پیش از میلاد شکل گرفت و با توجه به آنکه منطقه اصفهان در ایام قبل از اسلام و خصوصا در عصر ساسانیان مرکز تجمع سپاه بوده است این محل را سپاهان،اسپاهان،اسپهان،صفاهان و اصفهان می گفتند.

شهر اصفهان مرکز استان اصفهان در گستره افزون بر 250 کیلومتر مربع قرار گرفته است و در 40 درجه و 39 دقیقه و 51 ثانیه شرقی و 30 درجه و 38 دقیقه و 32 درجه شمالی از نیمروز گرینویچ واقع شده است.این شهر از شرق به منطقه خشک بیابانی و نیمه بیابانی و از غرب به منطقه کوهستانی زاگرس به سرزمین سبز و پر طراوت محدود می گردد.جمعیت شهر اصفهان با حومه حدودا 2 میلیون نفر برابر می شود که از جمله کلان شهرهای کشور به شمار می رود.این شهر در فاصله 414 کیلومتری جنوب پایتخت بر مسیر جاده شمال به جنوب (دریای مازندران به خلیج فارس) واقع شده و بلندی آن از سطح دریای آزاد1575 متر می باشد.

نام اصفهان همیشه با زاینده رود همراه بوده است، این رود مهمترین رودخانه ای است که در فلات مرکزی ایران جاری است و از ارتفاعات زردکوه بختیاری و قله ای به نام کوهرنگ سرچشمه می گیرد و پس از گذشتن از استان چهارمحال و بختیاری وارد استان اصفهان و سپس شهر اصفهان شده و پس از سپرینمودن راهی پرپیچ و خم طی مسیری بر 420 کیلومتر در میان بیابانی خشک در تالاب گاوخونی آرامش می یابد.اصفهان از هنگام به حکومت رسدن سلجوقیان و انتخاب آن به پایتختی در مسیر جاده بزرگ بازرگانی قرار گرفت و به زودی از رونق بسیاری برخوردار گشت. این شهر در دوره صفویه از چنان پیشرفتی برخوردار شد که رفته رفته به یکی از پرجمعیت ترین شهرهای آن روزگار(چهارصد هزار نفرجمعیت) تبدیل گشت. امروزه آن چه از اصفهان می بینیم باغ شهری مصفاست که این شهر را به زیباترین شهر ایران زمین تبدیل نموده است. این شهر که همواره آن را نصف جهان خوانده اند در چهار فصل سال قابلیت پذیرایی از میهمانان ایرانی و خارجی را داراست.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : شنبه ۳۱ فروردین ۱۳٩٢ | ۳:٥٢ ‎ب.ظ | نویسنده : نسرین میرجزایی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.