خواهر خوانده های اصفهان

شهرهای تاریخی جهان بعضاً به واسطه زمینه های تاریخی فرهنگی مشترکی که دارند، سعی در حفظ و حراست از آنها داشته و در این راستا نسبت به ایجاد یک رابطه غیر متمرکز از طریق انعقاد قراردادی موسوم به خواهرخواندگی اقدام نموده و سعی می کنند با اعزام گروههای کارشناسی از تجربیات یکدیگر استفاده نمایند.
شهر اصفهان نیز به عنوان اولین قدم در این زمینه با شهر تاریخی شیان از جمهوری خلق چین رابطه خواهرخواندگی برقرار و پس از آن یادداشت تفاهم دیگری با شهر کوالالامپور در کشور مالزی منعقد کرد.
براساس قرارداد خواهر خواندگی این شهرها در زمینه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، عمرانی و ... با یکدیگر همکاری می کنند. شهر اصفهان نیز تاکنون پذیرای هیات های زیادی از شهرهای خواهرخوانده اش بوده است که حاصل این دیدارها تحولات به وجود آمده در این شهر تاریخی است.
هم اکنون اصفهان با ۷ شهر دیگر قرارداد خواهرخواندگی دارد که عبارتند از:
بارسلونا- اسپانیا،  فلورانس- ایتالیا،  سن پیترزبورگ - روسیه،  یاش - رومانی کوالالامپور - مالزی
فرایبورگ- آلمان، ایروان - ارمنستان، هاوانا – کوبا، کویت – کویت شیان- چین و لاهور پاکستان
بر اساس قرارداد خواهرخواندگی که در زمینه های مختلف فرهنگی - اجتماعی - عمرانی و ... منعقد میشود. شهرهای مذکور پذیرای هیئتهای زیادی بوده اند. حاصل این دیدارها، تحولات بوجود آمده در این شهر تاریخی است.

 

نام شهر

نام کشور

تاریخ عقد خواهرخواندگی

پرچم کشور

شیان

چین

۱۷ اردیبهشت ۱۳۶۸   کوالالامپور مالزی ۲ تیر ۱۳۷۶   فرایبورگ آلمان ۶ آبان ۱۳۷۹   فلورانس ایتالیا ۲۲ شهریور ۱۳۷۷   یاش رومانی ۲۰ اردیبهشت ۱۳۷۸   بارسلون اسپانیا ۲۴ دی ۱۳۷۸   ایروان ارمنستان ۸ اردیبهشت ۱۳۷۹   کویت کوِیت ۳۰ خرداد ۱۳۷۹   هاوانا کوبا ۱۸ اسفند ۱۳۷۹   لاهور پاکستان ۱ مرداد ۱۳۸۳   سن پِترزبورگ روسیه ۲۰ آبان  ۱۳۸۳   داکار سنگال ۴ آذر ۱۳۸۸   بعلبک  لبنان ۱۳ مهر ۱۳۸۹

 

/ 0 نظر / 4 بازدید