معرفی شهر اصفهان

هسته نخستین شهر اصفهان در سده ششم پیش از میلاد شکل گرفت و با توجه به آنکه منطقه اصفهان در ایام قبل از اسلام و خصوصا در عصر ساسانیان مرکز تجمع سپاه بوده است این محل را سپاهان،اسپاهان،اسپهان،صفاهان و اصفهان می گفتند.

شهر اصفهان مرکز استان اصفهان در گستره افزون بر 250 کیلومتر مربع قرار گرفته است و در 40 درجه و 39 دقیقه و 51 ثانیه شرقی و 30 درجه و 38 دقیقه و 32 درجه شمالی از نیمروز گرینویچ واقع شده است.این شهر از شرق به منطقه خشک بیابانی و نیمه بیابانی و از غرب به منطقه کوهستانی زاگرس به سرزمین سبز و پر طراوت محدود می گردد.جمعیت شهر اصفهان با حومه حدودا 2 میلیون نفر برابر می شود که از جمله کلان شهرهای کشور به شمار می رود.این شهر در فاصله 414 کیلومتری جنوب پایتخت بر مسیر جاده شمال به جنوب (دریای مازندران به خلیج فارس) واقع شده و بلندی آن از سطح دریای آزاد1575 متر می باشد.

نام اصفهان همیشه با زاینده رود همراه بوده است، این رود مهمترین رودخانه ای است که در فلات مرکزی ایران جاری است و از ارتفاعات زردکوه بختیاری و قله ای به نام کوهرنگ سرچشمه می گیرد و پس از گذشتن از استان چهارمحال و بختیاری وارد استان اصفهان و سپس شهر اصفهان شده و پس از سپرینمودن راهی پرپیچ و خم طی مسیری بر 420 کیلومتر در میان بیابانی خشک در تالاب گاوخونی آرامش می یابد.اصفهان از هنگام به حکومت رسدن سلجوقیان و انتخاب آن به پایتختی در مسیر جاده بزرگ بازرگانی قرار گرفت و به زودی از رونق بسیاری برخوردار گشت. این شهر در دوره صفویه از چنان پیشرفتی برخوردار شد که رفته رفته به یکی از پرجمعیت ترین شهرهای آن روزگار(چهارصد هزار نفرجمعیت) تبدیل گشت. امروزه آن چه از اصفهان می بینیم باغ شهری مصفاست که این شهر را به زیباترین شهر ایران زمین تبدیل نموده است. این شهر که همواره آن را نصف جهان خوانده اند در چهار فصل سال قابلیت پذیرایی از میهمانان ایرانی و خارجی را داراست.

/ 0 نظر / 2 بازدید