باغ پرندگان

    تاریخچه بـاغ پـرنـدگان

 

 

باغ پرندگان فعالیت خود را در مرداد ماه ۱۳۷۵ آغاز کرده است. این باغ با مساحتی بالغ بر ۵۵۰۰۰ مترمربع یکی از جاذبه های تفریحی شهر اصفهان است. این مجموعه که بخشی از پارک جنگلی ناژوان و رودخانه زاینده رود است از معدود باغهای پرندگان در خاورمیانه می باشد. مساحت داخلی زیر توری باغ ۱۷۰۰۰ مترمربع و مساحت توری که بر روی ۱۶ ستون متحرک به ارتفاع حداکثر ۳۲ متر قرار گرفته است ۴۰۰۰۰ مترمربع است. 

باغ پرندگان توسط شهرداری اصفهان احداث شده است و اکنون تحت مدیریت طرح ساماندهی ناژوان و صفه اداره می شود.

این مجموعه از قسمتهای مختلفی تشکیل شده است که به اختصار به معرفی آنهامی پردازیم :

  ۱) جزیره باغ پرندگان : 

 این جزیره بزرگترین جزیره رودخانه زایند رود است که فضای سبز آن زیبایی خیره کننده ای به باغ پرندگان داده است. این جزیره با یک پل چوبی به باغ پرندگان متصل می شود.

 ۲) ماکت :

نمونه کوچکی از باغ پرندگان، همراه با برخی گونه های پرندگان آزاد در باغ است. این ماکت ساختار و سازه باغ را برای بازدید کنندگان در بدو ورود به نمایش می گذارد.

۳) ساختمان اداری :

بخش اداری باغ پرندگان در این قسمت قرار دارد. هماهنگی کلیه امور مربوط به باغ اعم از امور بازدید کنندگان و پرندگان توسط کارشناسان و پرسنل این بخش صورت می گیرد.

۴) ساختمان برج : 

این ساختمان که به شکل برج کبوتر تعبیه گردیده دارای دستگاههای جوجه کشی جهت تکثیر و زاد آوری پرندگان و شامل اطاقهایی برای نگهداری از جوجه های تازه متولد شده و والدین در حال جفت یابی می باشد.

۵) ورودیهای باغ : 

این مجموعه با داشتن ورودی ؛ یکی جهت خریداری بلیط (ورودی اول) و دیگری برای تحویل آن (ورودی دوم) ، مسیر ورود بازدید کنندگان را مشخص می سازد.

باغ پرندگان مکانی است که امکانات ویژه ای جهت زندگی هر پرنده تقریباً مطابق با محیط زیست طبیعی آن پرنده اختصاص داده شده است. از جمله این امکانات موارد زیر را می توان نام برد :

۱) برکه ها : ۴ برکه کوچک و بزرگ در باغ پرندگان وجود دارد که محل زندگی پرندگان آبچر مانند انواع اردک ها، قوها، غازها و … می باشد. برکه بزرگی در قسمت مرکزی باغ قرار گرفته است بطوریکه تعداد زیادی از این پرندگان آبچر را در بر می گیرد.

۲) صخره : صخره باغ که در ضلع شرقی قرار گرفته محیط زیستی مناسب جهت پرندگان کوهستانی و بیابانی است. پرندگانی چون کبکها بیشتر در این محیط دیده می شوند.

۳) قفسهای شیشه ای : از آنجا که اصفهان دارای شرایط اقلیمی خاص خود می باشد، این قفسها با دارا بودن امکانات ویژه ای چون دستگاه تهویه، شوفاژ و کولر محیط مناسبی را برای پرندگانی که در محیط زیست طبیعی آنها شرایط خاص آب و هوایی حاکم است، فراهم می نماید.

۴- قفسهای آهنی : این قفسها به دلیل نوع تغذیه پرندگان شکاری ساخته شده است. زیرا اینها در صورت آزاد بودن در محیط از سایر پرندگان و جوجه آنها استفاده می کنند. همچنین سعی شده است محیط زیست طبیعی آنها که مناطق صخره ای کوهستانی است در قفسهای مربوط مهیا گردد.

۵) فضای سبز جنگلی : این فضا که از جمله مناطق زیست پرندگان جنگلی است در سرتاسر محیط باغ ایجاد شده و پرندگان به صورت آزاد در این فضا پرواز می کنند.

 

از مهمترین اهداف احداث این باغ موارد زیر را می توان نام برد :

۱- پر کردن اوقات فراغت و تفریح و تفرجّ بازدید کنندگان.

۲- بالا بردن سطح اطلاعات و آگاهی مردم در ارتباط با پرندگان.

۳- فراهم کردن شرایط مناسب جهت جذب توریست.

۴- حفاظت ژنتیکی از گونه های در حال انقراض.

۵- تولید و تکثیر پرندگان نادر و فروش پرندگان مازاد.

۶- تاکسیدرمی گونه های تلف شده به عنوان یک صنعت و هنر.

۷- مطالعه و تحقیق بر روی گونه های جدید.

 

این باغ در ۴ کیلومتری غرب پل وحید در حاشیه زاینده رود و در پارک طبیعی ناژوان واقع شده است.

/ 0 نظر / 8 بازدید